Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB) Olağanüstü Toplantısı 07.05.2019 tarihinde gerçekleştirildi. İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Vali Yaşar Karadeniz’in yanı sıra Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, KASMİB Müdürü Adnan Tot, İlçe Belediye Başkanları ve Belediye Meclis Üyeleri katıldı.
       Toplantıda yapılan kapalı oy sistemi ile 46 kişinin oy kullandığı seçimde, 46 oyla KASMİB Birlik Başkalığına Vali Yaşar Karadeniz seçildi. Yapılan oylamada birinci Başkan Vekilliğine Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, ikinci Başkan Vekilliğine Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek, Divan Katip Üyeliğine ise Hanönü Belediye Başkanı Serkan Uçar ve İhsangazi Belediye Başkanı Hayati Sağlık seçildi.
       Toplantıda 2018 yılına ait kesin hesabı, Ambalaj atıkları yönetim İşletme hakkının kiraya verilmesi, Mahalli İdareler Birliği Personel Limited Şirketinin Şirket Müdürü değişikliğinin görüşülmesi, Birlik üyelerinin birliğe olan borçları görüşüldü.
       Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB) Haziran ayı olağan toplantısı Valimiz Sayın Yaşar  Karadeniz’in katılımı ile 27.06.2019 tarihinde KASMİB Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.
       KASMİB Haziran ayı encümen toplantısına Vali Yaşar KARADENİZ’in yanı sıra, Tosya Belediye Başkanı Volkan KAVAKLIGİL,  Şenpazar Belediye Başkanı Cem ÇINAR, Bozkurt Belediye Başkanı Muammer YANIK, Ağlı Belediye Başkanı Şahin ÇOLAK, Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi TAŞ katıldı.
       Toplantıda, 2019 yılı Mayıs ayına ait gelir-gider ve mizan cetvelleri ile Sokak Hayvanları Mobil Kısırlaştırma Ünitesi kurulması konuları görüşüldü.
       Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB) Olağanüstü Toplantısı Vali Yaşar KARADENİZ başkanlığında 12.07.2019 tarihinde İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.
       15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantıya Vali Yaşar KARADENİZ’in yanı sıra Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip VİDİNLİOĞLU,  İlçe Belediye Başkanları ve KASMİB Meclis üyesi olan İl Genel Meclisi üyeleri ile Belediye Meclis Üyeleri katıldı.
       Meclis toplantısında; KASMİB’e geçici kısırlaştırma ekibi kurularak ilçelere ve  köylere kadar belli bir düzen dahilinde sokak hayvanları için Kısırlaştırma Ünitesi kurulacağı kararı görüşüldü. Mobil Kısırlaştırma ünitesinin kullanılması ile kısırlaştırılan hayvanların öncelikle iyileştirilme süreçlerinde belli bir süre bakımlarının yapılacağı, ardından da alındıkları ortama geri bırakılacakları bilgisi verildi.
       Aktarılan bilgilerin ardından Kastamonu Belediyesi’nde görevli Veteriner Hekim Erdi CİVEK ise Sokak Hayvanları Mobil Kısırlaştırma Ünitesi Kurulması konusundaki sunumunu gerçekleştirdi. Sunumda mobil kısırlaştırma aracı için gerekli olan teknik özellikler hakkında bilgi verilerek, örnek fotoğraflar sunuldu.
       Toplantının devamında ise Mobil kısırlaştırma için hizmet aracı satın alınması ile Birlik Üyesi İdarelerin Birliğe Olan Borçlarının Tahsili ile İlgili konular düzenleme yapılarak karara bağlandı.
       Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB) Encümen Toplantısı Valimiz Sayın Yaşar KARADENİZ Başkanlığında birliğimiz toplantı salonunda gerçekleştirildi.
       30.09.2019 tarihinde gerçekleştirilen toplantıya Vali Yaşar KARADENİZ’in yanı sıra Bozkurt Belediye Başkanı Muammer YANIK, Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi TAŞ, Tosya Belediye Başkanı Volkan KAVAKLIGİL, Şenpazar Belediye Başkanı Cem ÇINAR, İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner ÖZAY ve İl Özel İdaresi Encümen Müdürü Ferhat CAN katıldı.
      Toplantıda 2019 Yılı Ağustos Ayına Ait Gelir-Gider ve Mizan Cetvelleri ile 2020 Mali Yılı Bütçesi görüşüldü.
       Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB) Encümen Toplantısı Valimiz Sayın Yaşar KARADENİZ Başkanlığında birliğimiz toplantı salonunda gerçekleştirildi.
       30.10.2019 tarihinde gerçekleştirilen toplantıya Vali Yaşar KARADENİZ’in yanı sıra Bozkurt Belediye Başkanı Muammer YANIK, Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi TAŞ, Tosya Belediye Başkanı Volkan KAVAKLIGİL, Şenpazar Belediye Başkanı Cem ÇINAR, İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner ÖZAY, Ağlı Belediye Başkanı Şahin ÇOLAK ve İl Özel İdaresi Encümen Müdürü Ferhat CAN katıldı.
       Toplantıda 2019 Yılı Eylül Ayına Ait Gelir-Gider ve Mizan Cetvelleri ile Kastamonu Belediyesinin talebi görüşüldü.
       Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB) tarafından, “KASMİB Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi” gezisi 5-8 Kasım tarihleri arasında düzenlendi.
       Kastamonu Merkez ve ilçelerinde daha önce kullanılan vahşi (düzensiz) depolama sahalarının ıslahı projesi kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından saha incelemelerinde bulunuldu.
       Kastamonu Merkez ve ilçelerindeki eski vahşi depolama sahalarının ıslahı, düzenli depolama sahası mobil ekipmanları, transfer kamyonları ve ekipmanları, bakiye atık toplamaya yönelik sıkıştırmalı kamyon ve ekipmanlar, sızıntı suyu arıtma tesisi ve teknik yardımdan oluşan KASMİB Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi kapsamında düzenlenen inceleme gezisine Bakanlık yetkililerinin yanı sıra yetkili firmalar ve KASMİB teknik personelleri de katıldı.
       Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında okullarda Sıfır Atık Eğitim Semineri vermeye başladı.
       Çevre Bilinci, Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık eğitim programları ilk etapta Kastamonu merkeze bağlı toplamda 10 ortaokul ve lisede gerçekleştirildi.
       KASMİB Çevre Mühendisi Elif Nur AKBAŞ tarafından “Sıfır Atık Projesi” eğitiminde öğrencilere; israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanması konularında bilgi verildi. Eğitimin sonunda öğrencilere karaçam tohumlarının bulunduğu çevre dostu kalemler ile çevre ve geri dönüşüm konulu broşür dağıtıldı.
       KASMİB tarafından düzenlenen öğrencilere yönelik  “Sıfır Atık Projesi” konulu eğitim semineri, önümüzdeki günlerde öncelik Merkez olmak üzere Kastamonu ve ilçelerinde yer alan ortaokul ve liselerde aktarılmaya devam edecek.
       Kastamonu Mahalli İdareler Birliği Tüzüğü’nün 17’nci maddesi gereğince Birlik Encümen Toplantısı 28.11.2019 Perşembe Günü saat 13.30’da Birlik İdare Merkezinde gerçekleştirildi.
        Toplantıda  “2019 Yılı Ekim Ayına Ait Gelir-Gider ve Mizan Cetvelleri” konuları görüşüldü.
       Birlik Encümenince aynı tarihte ve aynı yerde saat 14.00’de “İhale Komisyonu” sıfatıyla 2886 Sayılı Devlet İhale Kanun’unun 35/a maddesine göre “KASMİB Ambalaj Atıkları Yönetimi (Ambalaj Atıklarının Kaynağında Ayrı Toplanması, Taşınması, Ayrıştırılması ve Katı Atık Ön İşlem Tesisi Kurularak İşletilmesi) İşletme Hakkının Kiraya Verilmesi İşi İhalesi gerçekleştirildi.
       Kastamonu Mahalli İdareler Birliği Tüzüğü’nün 11’inci maddesi gereğince Birlik Meclisinin Olağan Toplantısı ise yine aynı gün saat 16.00’da Valimiz Sayın Yaşar KARADENİZ’ in başkanlığında İl Genel Meclisi Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.
       Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantıya Valimiz Sayın Yaşar KARADENİZ’ in yanı sıra İlçe Belediye Başkanları, KASMİB Meclis Üyesi olan İl Genel Meclisi üyeleri ve Belediye Meclis üyeleri ile basın mensupları katıldı.
       Meclis toplantısında; 2020 Yılı Çalışma Programı, 2020 Mali Yılı Bütçesi, Gecikme Faizi Uygulanmasına İlişkin Düzenleme ve Kastamonu Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi konuları görüşüldü.
     Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde kaynakları korumak, atıkları kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Sıfır Atık Projesi’, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatıldı.
     Bu kapsamda Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB) koordinatörlüğünde gelecek nesillere farkındalık oluşturmak amacıyla Kastamonu merkez ve merkeze bağlı köy okullarında Sıfır Atık Eğitimleri verilmeye devam ediyor.
     KASMİB Çevre Mühendisi Zeynep Eyuboğlu tarafından devam ettirilen ve bugüne kadar toplamda 21 okulda aktarılan “Sıfır Atık Projesi” eğitiminde, geri dönüşümün tanımı yapılarak özellikle gelecek yaşantımızda çevremiz ve insanlık için ne kadar önemli bir unsur olduğunun altı çizildi.
     Görsel ögelerin ve öğretici videoların da yer aldığı sunumda Çevre Mühendisi Eyuboğlu öğrencilere; “Atık Nedir?”, “Atık Yönetimi Hiyerarşisi”, “Neden geri dönüşüm yapmalıyız?”, “Hangi maddeler geri dönüştürülebilir?”, “Sıfır Atık Nedir?”, “Sıfır Atık ile Kazançlar Nelerdir?”, “Tehlikeli ve Tehlikesiz Atıklar Nelerdir?” ve “Atık Piller ile Atık Yağların Toplanması Nasıl Olmalıdır?” şeklinde konu başlıklarını aktardı.
     Ayrıca eğitimde; israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanması konuları da anlatıldı.
     Yoğun ilginin gösterildiği eğitimin sonunda öğrencilere karaçam tohumlarının bulunduğu çevre dostu kalemler ile çevre ve geri dönüşüm konulu broşürler dağıtıldı.
     KASMİB tarafından düzenlenen “Sıfır Atık Projesi” konulu eğitim semineri, önümüzdeki günlerde Merkeze bağlı köylerde ve ilçelerde yer alan ortaokul ve liselerde de aktarılmaya devam edecek. 

Kastamonu Mahalli İdareler Birliği Tüzüğünün 17’nci maddesi gereğince Birlik Encümen Toplantısı 26.12.2019 Perşembe günü saat 13.30’da Birlik İdare Merkezinde yapılacaktır.

TOPLANTI GÜNDEMİ:

  1. 2019 Yılı Kasım Ayına Ait Gelir-Gider ve Mizan Cetvellerinin Görüşülmesi.
  2. 2019 Yılı Bütçesi İçerisinde Ödenek Aktarılması.