Kastamonu Mahalli İdareler Birliği’nin (KASMİB) olağan toplantısı İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Kastamonu Valisi ve aynı zamanda Birlik Başkanı olan Sayın Avni Çakır’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, ilçe belediye başkanları, KASMİB meclis üyeleri, Birlik Müdürü Adnan Tot ve Birlik Mali Yetkilisi Ferhat Can katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Sayın Vali Avni Çakır, Birliğimizin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler verdi. KASMİB’in Katı Atık Yönetimi, Tıbbi Atık Yönetimi ve Ambalaj Atıkları Yönetimini başarılı bir şekilde sürdürdüğünü ifade eden Sayın Vali Çakır, Sokak Hayvanları Mobil Kısırlaştırma Ünitesinin de çalışmalarını aralıksız yürüttüğünün altını çizdi. Sayın Vali Avni Çakır, 6 Şubatta gerçekleşen ve ülkemizi derinden etkileyen deprem sonrası sokak ve ev hayvanlarının tedavi ve rehabilite edilebilmesi için Mobil Kısırlaştırma ünitesinin personellerle birlikte bölgeye gönderildiğini aktardı.

ENCÜMEN VE KOMİSYON ÜYELİĞİ SEÇİMLERİ YAPILDI

Toplantının ilk gündem maddesi olan Birlik Encümen üyelikleri seçimine geçildi. Gizli oylama ile yapılan seçimler sonucunda; İhsangazi Belediye Başkanı Hayati Sağlık, Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Erdoğan, Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, Bozkurt Belediye Başkanı Muammer Yanık, Şenpazar Belediye Başkanı Cem Çınar ve İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay Encümen üyesi olarak seçildi.

Toplantının bir diğer gündem maddesi olan komisyon üyelikleri seçiminde ise Plan ve Bütçe Komisyonuna Doğanyurt Belediye Başkanı Ahmet Kaya, Küre Belediye Başkanı Salih Turan, Çatalzeytin Belediye Başkanı Ahmet Demir, Ağlı Belediye Başkanı Şahin Çolak ve İl Genel Meclis Üyesi Ali Kaya seçildi. Avrupa Birliği (AB) Proje Komisyonu üyeliklerine ise Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil, Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç ve Hanönü Belediye Başkanı Serkan Uçar seçildi.

Yapılan seçimlerin ardından KASMİB’in 2022 Yılı Kesin Hesabı görüşülerek karara bağlandı. Diğer gündem maddesi olan KASMİB memur personeli için Sosyal Denge Sözleşmesi (SDS) imzalanması hususunda Birlik Başkanına (Valilik Makamı) yetki verilmesi görüşülerek kabul edildi.

Gündem maddelerin görüşülerek karara bağlanmasının ardından Birlik Müdürümüz Adnan Tot tarafından; önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan yurt dışı teknik gezi hakkında bilgilendirme yapıldı.

Birlik Müdürümüz Adnan Tot, KASMİB Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi kapsamında Almanya’ya düzenlenecek olan, belediye başkanları ve KASMİB teknik personellerinin katılacağı gezide ziyaret edilecek tesisler hakkında sunum gerçekleştirildi.

Toplantı sonrası Sayın Valimiz Avni Çakır’ın ev sahipliğinde belediye başkanları, meclis üyeleri ve basın mensuplarının katılımıyla Şerife Bacı Öğretmenevi Doğa Kültür Köyü restoranında öğle yemeği yenildi.