Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB) Olağanüstü Meclis Toplantısı 13 Eylül 2023 tarihinde gerçekleştirildi. İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya Vali Meftun Dallı’nın yanı sıra Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, KASMİB Müdürü Adnan Tot, İlçe Belediye Başkanları ve KASMİB Meclis üyesi olan İl Genel Meclisi ve Belediye meclis üyeleri katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantıya ilk olarak Meclis Birinci Başkan Vekili Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu başkanlık etti. Başkan Vidinlioğlu, yaptığı konuşmada toplantının ilk gündem maddesinin Birlik Başkanı seçimi olduğunu belirtti. Önceki Birlik Başkanı Vali Avni Çakır’ın kararname ile Muş’a atanması nedeniyle Birlik Başkanlığı’nın boşaldığını söyleyen Başkan Galip Vidinlioğlu, bu görevin İlin Valisi tarafından yürütülmesi gerektiğini aktardı.
Toplantıda ilk olarak söz alan Şenpazar Belediye Başkanı Cem Çınar, tüm meclis üyeleri adına Vali Meftun Dallı’nın Birlik Başkanlığı görevini üstlenmesini istediklerini ve aday gösterdiklerini ifade etti.
Bunun üzerine Meclis toplantısının tek gündem maddesi olan Birlik Başkanlığı Seçimine geçildi. Kapalı oy sistemi ile 34 kişinin oy kullandığı seçimde oyların tamamını alan Vali Meftun Dallı KASMİB Birlik Başkanlığı’na seçildi.
Birlik Başkanlığı görevini devralan Vali Meftun Dallı KASMİB’ in güzel çalışmalarının olduğunu vurgulayarak işlerin düzenli bir şekilde yürüdüğünün altını çizdi. Ayrıca çalışmalarından ötürü belediyelere teşekkür eden Vali Meftun Dallı, bütçe noktasında da herkesin üzerine düşeni imkanlar doğrultusunda yaptığını görmekten memnun olduğunu ifade etti.