Kastamonu Mahalli İdareler Birliği’nin (KASMİB) olağan toplantısı İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Kastamonu Valisi ve aynı zamanda Birlik Başkanı olan Sn. Vali Meftun Dallı’ nın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Kastamonu Belediye Başkanı Sn. Hasan Baltacı, ilçe belediye başkanları, KASMİB meclis üyeleri, Birlik Müdürü Tuncay Sönmezışık katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantının ilk gündem maddesi olan ve gizli oylama ile yapılan Birlik Başkanlığı seçiminde Vali Meftun Dallı oy birliği ile tekrar Birlik Başkanı olarak seçildi.
Meclis toplantısının gündem maddeleri olan 1. Başkan Vekilliğine oy birliği ile Kastamonu Belediye Başkanı Hasan Baltacı seçilirken, 2. Başkan Vekilliğine ise Çatalzeytin Belediye Başkanı Ahmet Demir seçildi.
Asıl Katip Üye seçiminde ise Araç Belediye Başkanı Süleyman Yazkan ve Çatalzeytin Belediyesi Meclis Üyesi Hüseyin Tolga İnce seçildi. Yedek Katip Üyeler Ağlı Belediyesi Başkanı Bülent Ergin ve Tosya Belediyesi Meclis Üyesi Sefa Abayın seçildi.
ENCÜMEN VE KOMİSYON ÜYELİĞİ SEÇİMLERİ YAPILDI
Toplantının diğer gündem maddesi olan Birlik Encümen üyelikleri seçimine geçildi. Gizli oylama ile yapılan seçimler sonucunda; Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Şenpazar Belediye Başkanı Cem Çınar, İnebolu Belediye Başkanı Engin Uzuner, Çatalzeytin Belediye Başkanı Ahmet Demir, Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Erdoğan, Küre Belediye Başkanı Salim Turan seçildi.
Diğer gündem maddesi olan komisyon üyelikleri seçiminde ise Plan ve Bütçe Komisyonuna Hanönü Belediye Başkanı Metin Yamalı, Azdavay Belediye Başkanı Cevat Taşkan, Cide Belediye Başkanı Nejdet Demir, Pınarbaşı Belediye Başkanı Serkan Arı, Ağlı Belediye Başkanı Bülent Ergin seçildi.
Avrupa Birliği (AB) Proje Komisyonu üyeliklerine ise Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, Doğanyurt Belediye Başkanı Ahmet Kaya, İhsangazi Belediye Başkanı Hayati Sağlık seçildi.
Yapılan seçimlerin ardından KASMİB’ in 2023 Yılı Kesin Hesabı görüşülerek karara bağlandı. Ayrıca AB Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi Ekipman Tedarik İhalesi Kredisi ve Kül-Cüruf Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi Projesi konuları görüşülerek karara bağlandı.